Výstava Skalné umenie strednej Ázie

Bratislava, 16. júla 2010 – Letných návštevníkov Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave čaká cesta za dávnymi kočovníkmi i súčasnými nomádmi. SNM-Prírodovedné múzeum a Pavel Lisý pripravili autorskú výstavu prezentujúcu skalné umenie stredoázijských dávnych kočovníkov zo strednej Ázie, ale aj výjavy z každodenného života dnešných pastierov v dnešnom Kirgizsku a Uzbekistane.

Výstava bude sprístupnená od 20. júla 2010 do 30. septembra 2010.

 

Do kameňov pozdĺž dávnych ciest boli počas tisícročí vytesané množstvá skalných kresieb. Na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy – v púšťach, stepiach, či v polárnych tundrách alebo na hrebeňoch vysokých hôr – v minulosti žili alebo tadiaľ putovali ľudia, ktorí či už jednotlivými kresbami alebo celými kompozíciami vyjadrovali svoje pocity a potreby. Mnohé z miest s väčšou koncentráciu skalných kresieb má svoj Genius Loci, teda skrytú energiu, ktorá po tisícročia priťahovala ľudské generácie.

 

Jedno z miest s neuveriteľnou energiou sa nachádza v strednom Kirgizsku, malej hornatej republike uprostred Ázie, ktorá je tvorená výbežkami západného Ťanšanu a severného Pamíru. Už od pradávna je Kirgizsko krajinou kočovných pastierov – nomádov. Tí museli od nepamäti prekračovať horské sedlá a vydávať sa so svojimi ovčími stádami za novými a novými pastvinami. Nomádi uctievali bohov, ktorí boli zodpovední za dážď, dostatok zelených pastvín, teplo, roztopený sneh, priechodnosť ciest a zeleň. Uctievali ich aj preto, aby  sa nerozhnevali, keď budú hnať svoje stáda cez horské chrbty do nových údolí. Uctievať božstvá je na miestach so silným Genius Loci, alebo na miestach, ktoré svoje Genius Loci získali behom dlhých tisícročí, priam nutnosťou.

 

Údolie Saimaly-Taš leží vo výške 3000 metrov nad morom a snehová prikrývka tu pretrváva takmer desať mesiacov. Nevedie sem žiadna cesta a pokiaľ sa rozhodnete pozrieť sa na tento kút sveta, musíte niekoľko dní cestovať peši, alebo na chrbte koňa. Námaha však stojí za to. Obrazy odrážajúce život dávnych kočovníkov sú vyryté do čierneho bazaltu pokrytého vrstvičkou hnedej až oceľovomodrej patiny. Je tu viac ako 10 000 husto pokreslených kameňov tvoriacich kamennú lavínu, ktorá akoby tiekla dolu do údolia. Najstaršie kresby sú z neolitu a začiatku doby bronzovej, respektíve z tretieho až druhého tisícročia pred naším letopočtom. Ďalšia skupina kresieb je z doby železnej, ale tie už nie sú tak dokonalé, vyzerajú skôr ako kresbičky detí. Na tých starších sú do detailu znázornené zvieratá a ľudia, takmer vždy v spojení s náboženskými motívmi. Napríklad s kultom slnka, plodnosti, náboženských tancov alebo pri uctievaní lovu. Časté sú aj erotické scény dvojíc, či dokonca trojíc.        

 

Výstava Skalné umenie strednej Ázie – stopy nomádskeho života vo fotografii predstavuje zlomok výjavov z tejto unikátnej galérie pod holým nebom a niekoľko ďalších miest v Kirgizsku a Uzbekistane. Súčasťou sú aj výjavy z každodenného života dnešných pastierov. Tak ako ich predkovia, aj oni dodnes prechádzajú krajinou a zanechávajú v nej svoje stopy. Cieľom výstavy fotografií a artefaktov je umožniť návštevníkom, aby aspoň na chvíľu pocítili záchvev energie a ponorili sa do predstáv a výjavov z každodenného života dávnych nomádov, ktorí žili na Saimaly-Taš rovnako, ako tam dnes žijú ich potomkovia.

 

Otvorenie:  19. júl 2010 o 16,30

                    SNM-Prírodovedné múzeum v Bratislave

                    Vajanského nábr. 2, prízemie

                       

Výstava potrvá 30. 9. 2010

Tešíme sa  Vašu návštevu.

Komentáre

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Pozri tiež