SNM-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek

Bratislava, 8. júla 2010 – Tí, ktorí sa neboja drakov, tajomných príbehov a tmy, ale aj tí, ktorí sa chcú vrátiť do sveta starých hračiek, sú vítaní v SNM-Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň v rovnomennom mestečku pri Veľkom Krtíši.

 V sobotu 10. júla od 19.00 h sa tu uskutoční podujatie Noc v znamení Dračieho rádu. Stály Sokoliarsky dvor priamo na gotickej zrúcanine hradu ponúkne ukážky preletu najlepších dravcov na Slovensku.

 

Na sobotných nočných prechádzkach sa návštevníci stretnú s historickými postavami z rodov, ktoré získali rytiersky Rád draka, ktorý založil v roku 1048 Žigmund Luxemburský a sú poznačené tajomnou a krvavou históriou (Báthory, Dracula a Melichar Balaša). Na nádvorí sa predstaví historické hudobné a divadelné združenie Tormen. Počas strašidelnej prehliadky hradu sa návštevníci oboznámia aj s príbehmi z mučiarne. Tam skončil aj sluha, ktorý chodil tajne za barónovou ženou a čaká ho španielska čižma a gilotína. Ukážky preletov najlepších slovenských dravcov ponúkne Sokoliarsky dvor. Kto nestihne organizované nočné prehliadky, môže si počas letných prázdnin objednať nočné výklady k expozíciám múzea a hradnému areálu v sprievode lektorov v dobových kostýmoch. Nočné prechádzky sa uskutočnia aj 18. augusta 2010. Ich témou bude divadlo, hudba a podzemné hradné chodby.

 

Aj v ďalšie dni čaká v SNM-Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na deti a dospelých návštevníkov iný svet – svet hračiek a hier. Návštevník objaví vývoj hračky od minulých storočí po súčasnosť. Zistí, s čím sa v minulosti hrali deti v mestách, a s akými hračkami trávili čas na dedinách. Múzeum zhromažďuje aj súčasné hračky – bábiky, detský nábytok, hlavolamy a iné. Nová expozícia Hračky v historických súvislostiach prezentuje, ako vyzerala detská izba v šľachtickej rodine, ale aj miesta, kde sa na Slovensku v 19. storočí a v 1. polovici 20. storočia vyrábali hračky.

 

Kedysi bolo najväčšou udalosťou obce nielen pre deti, ale aj pre všetkých dospelých príchod kočovného bábkového divadla. Tradičné bábkarstvo je v múzeu prezentované marionetami významných bábkarských rodín (Dubských, Stražanovcov, Anderleovcov, Nových, Košťálovcov atď). Na nádvorí hradu sa nachádza originálna kočovná divadelná maringotka, ktorá prešla v minulosti mnoho miest a potešila deti na Slovensku i v zahraničí. Múzejná expozícia ponúka pohľad na tradíciu rodinných bábkových divadiel s malými bábkami „Alšovkami“, ako aj tvorbu súčasných slovenských bábkových od roku 1950 po súčasnosť. Návštevníci v múzeu objavia aj ukážky zahraničných bábkarských kultúr – indonézske tieňové divadlo, vzácne indické bábky, dobrého vojaka Švejka, Spejbla a Hurvínka a noho ďalších. Prekvapením  je luminiscenčná bábkarská expozícia, ktorá je ukážkou tzv. čierneho bábkového divadla.

 

SNM-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek nedávno prezentovalo výnimočnú zbierku divadelných bábok významného slovenského bábkara Antona Anderleho aj na bratislavskej výstave S drôtom v hlave.


Od roku 2009 pri múzeu funguje bábkarský krúžok Kamienok – Modrokamenské bábkové divadlo. Miestne deti v ňom spoznávajú rôzne typy bábok, postup ich výroby a spôsoby vodenia. Učia sa rôzne bábkoherecké, ale aj dramatické techniky a nacvičujú spolu bábkové hry, ktoré potom prezentujú na rôznych podujatiach múzea. Na hrade sa v rámci vzdelávacích programov ale nehrá iba divadlo. Školáci tu môžu stráviť interaktívnu vyučovaciu hodinu, počas ktorej ich lektori v dobovom odeve oboznamujú s bývalými majiteľmi hradu. Jedným z nich bol aj Bálit (Valentín) Balaša, prvý významný predstaviteľ renesančnej poézie v Uhorsku a hrdina protitureckých vojen. Okrem hodiny literatúry sú pripravené aj odborné výklady z dejepisu a archeológie, keďže na hrade sú prezentované aj nálezy z významného slovansko-avarského pohrebiska v Želovciach.

 

História hradu a múzea
Hrad Modrý Kameň bol založený v 12. storočí. Skoro po svojom vzniku sa stal majetkom významnej uhorskej  rodiny Balašovcov. Postupne sa hrad pre svoju strategickú polohu zmenil na protitureckú pevnosť. V roku 1575 sa hradu predsa zmocnili Turci, ktorí ho na úteku pred cisárskymi vojskami v roku 1593 stihli podpáliť a vyhodiť do vzduchu. Po odchode Turkov dala rodina Balašovcov hrad opraviť do pôvodného stavu. Avšak po novej tureckej vojne bol hrad opäť zničený. V roku 1730 Gabriel Balaša postavil na  dolnej časti zrúcaného  hradu barokový kaštieľ. Horný hrad zostal v ruinách a slúžil panstvu na prechádzky a vyhliadku. V roku 1759 bola dostavaná zámocká kaplnka, ktorá je zasvätená sv. Anne. Poslednou majiteľkou hradu bola grófka Almášiová, ktorá v roku 1923 celý areál predala československému štátu. Objekt hradu až do roku 1991 neslúžil kultúre a dosť schátral.

 

Hrad sa stal v roku 1991 sídlom múzea, ktoré malo v tom čase názov Okresné vlastivedné múzeum. To sa sem presťahovalo z kaštieľa Imre Madácha v Dolnej Strehovej. O tri roky neskôr múzeum zmenilo svoje zameranie i názov na Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. V roku 2002 sa stalo súčasťou Slovenského národného múzea. SNM-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň je špecializované múzeum s celoslovenskou pôsobnosťou, zamerané na dokumentáciu dejín a súčasnosti bábkového divadla, dejín a vývoja detskej hračky, ako aj dejín regiónu, v ktorom sa nachádza.

Komentáre

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Pozri tiež