Poľské korunovačné klenoty na hrade Ľubovňa 1655 – 1661

Píše sa rok 1320 a nástupca poľského kráľovského trónu Vladislav I. Lokietko dáva na svoju korunováciu vyrobiť nové poľské korunovačné klenoty: korunovačnú korunu (Corona Privilegiata), korunovačné žezlo a korunovačné  jablko. Korunovačné klenoty vyrobené Vladislavom I. Lokietkom boli používané na oficiálnu kráľovskú korunováciu, a to až do roku 1764,  kedy bol nimi korunovaný posledný poľský kráľ Stanislav August Poniatovský.

Vladislav I. Lokietko sa pri svojej korunovácii odvolával na prvého poľského kráľa Boleslava Chrabrého, a preto korunovačná  koruna nesie až do dnešných čias názov „koruna Boleslava Chrabrého“.


Jednou z najvýznamnejších udalostí v 700-ročnej histórii hradu Ľubovňa bolo ukrytie poľských korunovačných klenotov na hrade v rokoch 1655 – 1661. Hrad Ľubovňa bol v tomto období súčasťou poľského kráľovstva ako tzv. spišský záloh (1412 – 1772).

 

Korunovačné klenoty a celý kráľovský poklad boli na hrad  prevezené po napadnutí poľského kráľovstva Švédmi v roku 1655. Celý kráľovský poklad bol ukrytý v útrobách hradu Ľubovňa do roku 1661, kedy bol prevezený späť na kráľovský hrad Wawel v Krakove.
V roku 1656 navštívil hrad Ľubovňa samotný kráľ Ján Kazimír. Detailný popis príchodu kráľa na hrad Ľubovňa poeticky opisuje vo svojom svetovom bestselleri „Potopa“ Henrich Sienkiewicz.

 

 Ľubovnianske múzeum – hrad predstavuje repliky poľských korunovačných klenotov:
Korunovačná koruna
Korunovačné jablko
Korunovačné žezlo
Korunovačný plášť posledného poľského kráľa Stanislava Augusta Poniatovského

 

Ľubovnianske múzeum – hrad ďakuje donátorom, ktorí finančne podporili zhotovenie vystavených replík poľských korunovačných klenotov.
Donátori :
Mesto Stará Ľubovňa v sume 3 400,- EUR
Občianske združenie Priatelia hradu Ľubovňa v sume 2 600,- EUR
Poľský inštitút v Bratislave v sume 1 000,- EUR
Ľubovnianske múzeum – hrad  ďakuje za spoluprácu :
Kráľovskému hradu vo Varšave
Kabinetu  rytín Univerzitnej knižnice vo Varšave
Národnému múzeu v Krakove

 

Sprievodné podujatia výstavy :

3.7. 2010  - Vernisáž výstavy „ Poľské korunovačné klenoty na hrade Ľubovňa 1655 – 1661“.  Program pre verejnosť : od 16,00 hod. -  ukážka palných zbraní, vystúpenie  šermiarskej skupiny Páni Spiša a sokoliarskej skupiny sv. Bavonna
          
17. 7.2010 - O 20,00 hod. nočná prehliadka hradu Ľubovňa (sokoliarska nočná show a prezentácia filmu o poľských korunovačných klenotoch        

            

23. – 25. 7. 2010  - Hradné dni (rytiersky turnaj na počesť ukrytia poľských korunovačných klenotov – rekonštrukcia historickej udalosti z roku 1655
 
30. 7. 2010 - O 21,00 hod. večerný koncert na hrade Ľubovňa ( medzinárodný koncert vážnej hudby pod záštitou Štátnej školy hudby Fryderyka Chopina v Nowom Saczi.

 

Zmena programu vyhradená.


Viac informácií  na www.muzeumsl.sk

 

Výstava sa koná pod záštitou predsedu PSK MUDr. Petra Chudíka.


Výstava poľských korunovačných klenotov je stálou výstavou Ľubovnianskeho múzea – hrad v Starej Ľubovni.

Komentáre

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Pozri tiež