Jánošíkove dni 2010 - 48. ročník

Tento 48. ročník medzinárodného folklórneho festivalu sa už tradične koná v rázovitej slovenskej obci Terchová za účasti popredných umelcov zo zahraničia (Taliansko, Chorvátsko, Švédsko, Poľsko, Bolívia, Česká republika, Rusko, Dánsko, Portugalsko, Rakúsko a iné) ako aj z domova s prihliadnutím na nové trendy v hudobnej oblasti tohto žánru.

Tri gala - koncerty sa konajú vo veľkom amfiteátri Nad Bôrami (kapacita 6000 divákov). Ďalšie programy najrozličnejších žánrov sa uskutočňujú vo veľkom festivalovom stane (kapacita 2000 divákov). Festival je spojený s prezentáciou ľudového umenia v oblasti výtvarníctva, fotografie a maliarstva na špecializovaných výstavách.

Súčasťou programu je aj slávnostný koncert a svätá omša za nositeľov ľudových tradícií vo veľkom terchovskom kostole, vozový sprievod furmanov a muzík, ľudové veselice, kolotoče, stánky, púťové atrakcie atď.


Organizátorom folklórneho festivalu je obec Terchová.
Obyvatelia obce i jej predstavitelia si ctia tradície svojich otcov. Už na začiatku 60. rokov dvadsiateho storočia začali organizovať tunajší nadšenci folklórne podujatie Jánošíkove Dni, ktoré od roku 1992 získalo podobu medznárodného foklórneho festivalu, ktorý je najväčším hudobným festivalom na Slovensku. Monumentálny amfiteáter Nad bôrami, ale aj iné miesta v Terchovej vítajú každý rok tisíce milovníkov ľudovej kultúry, ktorí majú v rámci Jánošíkových dní jedinečnú príležitosť skonfrontovať súčasné trendy slovenského a zahraničného folklórneho umenia.

 

Zdroj: www.janosikovedni.sk

 

 

Program:

29. júl 2010 (štvrtok)

15:00 - Krajské kultúrne stredisko v Žiline (Makovického dom): Čo vŕšok prejdeš, to iný krok nájdeš
(vernisáž výstavy krojov z terchovskej doliny spojená s prezentáciou rovnomennej knihy)
17:00 - Kultúrny dom Andreja Hlinku: Ozveny Terchovej zo sveta
(pri príležitosti 430. výročia prvej písomnej zmienky o Terchovej; účinkujú: Viliam Meško, Meškovská trojka, Martinka a Miloš Bobáňovci, DsFS Terchovček, Vincent Krkoška, FS Rozsutec, Peter Cabadaj, Terchovská muzika – T 12a, Eva Štefánková, Zdeno Horecký, Václav Mucha - misionár v Holandsku, Peter Dikoš - misionár v Papue Novej Guinei, Martin Cingel - misionár v Keni, námet, scenár: Ondrej Demo, Rudolf Patrnčiak, moderátor: Rudolf Patrnčiak, réžia: Ondrej Demo; v spolupráci so Spolkom hudobného folklóru pri SHÚ Bratislava a SRo – Rádiom Regina Banská Bystrica)

 

30. júl 2010 (piatok)

17:00 - Šapitó pod Amfiteátrom Nad bôrami: „Na Ďura či na Jána, spevom hučí dolina...”
(rok na dedine; účinkujú: FSk Sliačanka z Liptovských Sliačov, FS Lysec z Belej-Dulíc, FS Rovňan z Veľkého Rovného, DsFS Hájovček zo Strečna, DsFS Stavbárik, Cipovička a Lieska zo Žiliny, FS Javorníček z Hvozdnice a zo Štiavnika, Súrodenci Kováčovci – heligonkári zo Starej Bystrice, réžia: Tibor Mahút; garant: Krajské kultúrne stredisko)
20:30 - Amfiteáter Nad bôrami: „A veru Rozsutec”
(terchovský večer; účinkujú: DsFS Chotár a Terchovček, mladí heligonkári z Terchovej, Martinka Bobáňová, Terchovec, Podolie, ĽH Bobáňovci, Terchovská muzika Pupov, Nebeská muzika, ĽH Juraja Jánošíka, Ženy spod Rozsutca, Zbojnícka muzika, spevácka skupina z kostola, Trio z Chotára, Ťažká muzika, Viliam Meško - 70ročný jubilant, FS Rozsutec - 45ročný jubilant, moderátorka: Michaela Závodná, scenár, réžia: Vincent Krkoška)
23:00 - Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami: Tanečná párty Rádia ZET

 

31. júl 2010 (sobota)

10:00 - RIC Terchovec, výstavný priestor: Ján Novosedliak – Grafický dizajn
(vernisáž výstavy jubilujúceho výtvarníka Jánošíkových dní)
11:00 - Šapitó pod Amfiteátrom Nad bôrami
(účinkujú: DsFS Chotár, DsFS Červené jabĺčko z Rovinky, Nadšenci terchovskej muziky z Topoľčian, DsFS Goralik, Chlapci z Rovne, FSk Poničan z Poník, Terchovská muzika Sokolie zo Skalice, FSS Závadské ženy, Katka a dedko Kubačákovci z Dlhej nad Kysucou, ĽH Vsacan, Terchovská muzika Pupov, Hnojňané, ĽH z Čierneho Balogu, T 12a
17:00 - Šapitó pod Amfiteátrom Nad bôrami: Banda
(koncert)
18:00 - Šapitó pod Amfiteátrom Nad bôrami: Aya
(koncert)
20:30 - Amfiteáter Nad bôrami: SĽUK - Sen
(hudobno-tanečný scénický program; námet a scenár: Ervín Varga, Marek Ťapák, choreografia: Ervín Varga, Pavol Pitoňák, Ján Blaho, hudba: Štefan Molota, scénický dizajn: Peter Čanecký, réžia: Marek Ťapák)
22:00 - Amfiteáter Nad bôrami: Všade dobre, v Terchovej najlepšie
(hlavný sobotňajší program; účinkujú: Nebeská muzika, FS Kopaničiar, FS Vsacan - Česká republika, Ľudová hudba Ondreja Kandráča, Rumania Targu Mures - Rumunsko, Terchovský symfonický orchester, moderátor: Andrej Bičan, scenár, réžia: Peter Cabadaj)
OHŇOSTROJ
23:00 - Šapitó pod Amfiteátrom Nad bôrami: Hrá a spieva Eminent
(ľudová veselica)

 

1. august 2010 (nedeľa)

8:30 - Kostol sv. Cyrila a Metoda: Svätá omša za nositeľov ľudových tradícií
10:00 - Areál pred obecným úradom: „A veru pošibaj koníčka ve voze“
(konský vozový sprievod z Terchovej do Vrátnej; scenár, réžia: Ján Miho)
11:00 - Areál pod sochou Juraja Jánošíka: VFS Jánošík
11:30 - Areál pod sochou Juraja Jánošíka: Rumania Targu Mures
12:30 - Areál pod sochou Juraja Jánošíka: „Koníček sivastý, prenes ma cez mosty...”
(predstavovanie furmanov a muzík; scenár, réžia: Ján Miho)
14:30 - Amfiteáter Nad bôrami: Prechádzky po kraji
(finále 48. ročníka Jánošíkových dní pod záštitou predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára; účinkujú: DsFS Terchovček, Heligonkári z Trnového, FS Rovňan, FS Kysučan, FS Oravan, FS Liptov, FS Turiec, Miro Jaroš, Ploštín Punk, Arzén, moderátorka: Gabriela Tomajková, scenár, réžia: Peter Cabadaj)

 

Považské múzeum – Expozícia Jánošík a Terchová - budova Obecného úradu, exteriér pred expozíciou: Návraty k Jánošíkovi a remeslám

 

30.7. – 1.8., 9:00 – 16:00: Čo odkrylo drevo
(výstava drevených plastík)
31.7. – 1.8., 10:00 – 16:00: Jurkovi z lásky podsypala hrach
(svojské vyznania Aničky o jej milom + ochutnávka hrachových špecialít)
31.7., 10:00 – 16:00: Kolíska remeselných nápadov
(prezentácia remesiel a škola remesiel)
11:00 - 11:30 a 14:00 - 14:30:Razenie Jánošíkovho dukáta
(razenie dukáta s motívom Jánošíka)
11:00 – 11:30: Zbojnícke piesne spod Rozsutca
(účinkuje: ĽH súrodencov Ďuranovcov) 

 

Komentáre

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Pozri tiež