Drevené kostolíky Horného Šariša (objekt 31965)

MUDr. Pribulu 1, 089-01 SVIDNÍK
Drevené kostolíky Horného Šariša
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Užitočné informácie

Názory

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Pridajte hodnotenie

Opis obiektu

Drevené sakrálne stavby na severovýchode Slovenska sú súčasťou špecifickej kultúry Karpát, ktoré sú bohaté na lesy. Práve drevo sa stalo hlavným stavebným materiálom na stavbu drevených chrámov prevažne východného obradu. V týchto miestach došlo k stretu dvoch kultúr, západnej - rímskej a východnej - byzantskej. Ľud, ktorý tu žil dal všetok svoj um, svoje estetické a umelecké cítenie do týchto stavieb, ktoré právom možno nazvať perly Karpát.

Drevené kostolíky Horného Šariša - Bodružal, Dobroslava, Frička, Kožany, Miroľa, Nižný Komárnik, Potoky, Príkra, Tročany - predstavujú dokonalú harmóniu karpatskej prírody a diela ľudového staviteľstva. Sú materiálnym a umeleckým odrazom historického vývoja nášho ľudu. Pre drevené kostolíky je charakteristická bohatá umelecká výzdoba. Na vežiach sa objavujú barokové makoviaky ukonžené železný- mi kovanými krížmi, ktoré sú výrazným umeleckým prejavom dedinských kováčov. Vyznačujú sa pestrosťou foriem a veľmi bohatým ornamentom. Jedinečné sú ich interiéry, ktoré boli pôvodne zdobené nástennými maľbami, s námetmi vychádzajúcimi z evanjelií. Maliari jednoduchý- mi výrazovými prostriedkami oboznamovali oud s obsahom Starého i Nového zákona.

Najvýraznejšou a nevyhnutnou súčasťou drevených chrámov je ikonostas, ktorý je výtvarným a funkčným jadrom sakrálneho objektu. Charakteristické je prísne usporiadanie ikôn, ich vopred určený počet a kompozícia námetov. V umeleckej syntéze spája v sebe architektúru, maľbu a dekoratívnu drevorezbu. V živote ľudí pod Karpatami majú tieto chrámy výnimočné postavenie. Ľudia si odovzdávali a chránili toto bohatstvo, ktoré napriek dvom svetovým vojnám, sa zachovalo až do dnešných aias. Aj v súčasnosti sa vo väčšine z nich konajú bohoslužby.

 

Táto publikácia má byť pozvánkou pre turistov a zároveň vyjadrením úcty a vďaky ľudovým tvorcom, ktorí vytvorili tieto skvosty a zanechali originálnu pečať našej histórie v Karpatách.

 

(Regionálna rozvojová agentúra Svidník, foto Wikimedia.org Peter Zelizňák 1-3, Smerus)

 

V okolí

MUDr. Pribulu 1, SVIDNÍK

Národopisná expozícia v prírode (skanzen)

Nad svidníckym amfiteátrom, SVIDNÍK
Vzdialenosť: 44 m

Múzeum ukrajinskej kultúry

Centrála 258, SVIDNÍK
Vzdialenosť: 48 m

Kúpalisko SVIDNÍK

Bardejovská, Svidník
Vzdialenosť: 397 m

Galéria Dezidera Millyho

Partizánska, SVIDNÍK
Vzdialenosť: 794 m

Národopisná expozícia v prírode (skanzen)

Nad svidníckym amfiteátrom, SVIDNÍK
Vzdialenosť: 44 m

Múzeum ukrajinskej kultúry

Centrála 258, SVIDNÍK
Vzdialenosť: 48 m

Kúpalisko SVIDNÍK

Bardejovská, Svidník
Vzdialenosť: 397 m

Galéria Dezidera Millyho

Partizánska, SVIDNÍK
Vzdialenosť: 794 m

Ubytovanie podľa kategórie

Atrakcie SVIDNÍK

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Skontrolujte našu ponuku!