Drevené kostolíky Horného Šariša - Bodružal, Dobroslava, Frička, Kožany, Miroľa, Nižný Komárnik, Potoky, Príkra, Tročany - predstavujú dokonalú harmóniu karpatskej prírody a diela ľudového staviteľstva. Sú materiálnym a umeleckým odrazom historického vývoja nášho ľudu. Pre drevené kostolíky je charakteristická bohatá umelecká výzdoba. Na vežiach sa objavujú barokové makoviaky ukonžené železný- mi kovanými krížmi, ktoré sú výrazným umeleckým prejavom dedinských kováčov. Vyznačujú sa pestrosťou foriem a veľmi bohatým ornamentom. Jedinečné sú ich interiéry, ktoré boli pôvodne zdobené nástennými maľbami, s námetmi vychádzajúcimi z evanjelií. Maliari jednoduchý- mi výrazovými prostriedkami oboznamovali oud s obsahom Starého i Nového zákona.
Najvýraznejšou a nevyhnutnou súčasťou drevených chrámov je ikonostas, ktorý je výtvarným a funkčným jadrom sakrálneho objektu. Charakteristické je prísne usporiadanie ikôn, ich vopred určený počet a kompozícia námetov. V umeleckej syntéze spája v sebe architektúru, maľbu a dekoratívnu drevorezbu. V živote ľudí pod Karpatami majú tieto chrámy výnimočné postavenie. Ľudia si odovzdávali a chránili toto bohatstvo, ktoré napriek dvom svetovým vojnám, sa zachovalo až do dnešných aias. Aj v súčasnosti sa vo väčšine z nich konajú bohoslužby.
Táto publikácia má byť pozvánkou pre turistov a zároveň vyjadrením úcty a vďaky ľudovým tvorcom, ktorí vytvorili tieto skvosty a zanechali originálnu pečať našej histórie v Karpatách.
(Regionálna rozvojová agentúra Svidník, foto Wikimedia.org Peter Zelizňák 1-3, Smerus)